21. märts 2014

Meie koolil pole nii head WiFit, et seda õpilastele jagada!

Selline probleem kimbutab kindlasti mitmeid koole, sest interneti ühendus maapiirkonna koolides võib olla nutune. Nutuseks võib muutuda tulevikus aga ka linnapiirkonna kooli nett, kui sinna sisse lasta kõik õpilased.
Millised oleks seega meie võimalused lahendada probleem?

a. õpilased, kui nad võtavad kaasa kooli oma tehnika kasutavad oma isiklikku netti - netipulk, mobiilne internet. Selle variandi miinuseks on see, et ega mobiilimast ka ei kannata sellist survet, et kogu 300 last korraga tema kaudu möllama hakkab. Samamoodi ei ole selle lahenduse üle õnnelikud lapsevanemad, sest see tekitab perele igakuise lisakulu.

 b. kool laseb võrku ainult kooli tehnika ja seda ka parooliga. Kui selleks kasutatakse WEP või WPA paroole, siis tegelikkuses lekivad need üsna kiiresti. Ja varsti on enamus lapsi ikka kooli võrgus, tehes sellega peavalu IT inimesele, kes kas vahetab kogu aeg paroole või blokeerib õpilaste mac aadresse.

 c. Kool loob õpilastele määratud kohtadesse nt raamatukogu, söökla ja liikuva WiFi purgiga kuumkohti ehk hot-spotte, kus WiFi on olemas, siis kui seda vajatakse. Kindlasti on see ajutine lahendus üsna sagedasti kasutatav, kuid pikemas perspektiivis võib sattuda ikka õpilaste üleküllusesse (liiga palju ühendusi seadme kohta) ja kooli üldine internet muutub ka lauaarvutites aeglaseks, sest enamasti on WiFi sama kaabli otsas kui ka kooli muu võrk. Samas aitab see teatud klassidel kindlasti oma asjad ära teha, jättes muidugi enamik teisi klasse pika ninaga.

Õppekava järgi peaks aga valitsema võrdsus ja kõikidel õpilastel samad võimalused haridust tarbida;)

d. kool ehitab välja korraliku WiFi võrgu, mis levib üle maja. See oleks nüüd ideaalne lahendus, kuid see ei taga meile muidugi veel internetti, sest kui koolil on aeglane internet, siis seda wifisse edasi ikkagi jagada ei saa. Seega mitmed koolid võivad siin mõelda, et kuna nett on aeglane, siis pole mõtet ka wifit välja ehitada.
Mis siis oleks lahenduseks? Loomulikult läbirääkimine KOV-iga, et ka teie kooli tuleks fiiber-internett ja keegi kannaks need kulud teie eest ja loomulikult ka maksaks kiire interneti võimalikkuse koolis kinni. See on parim asi, mida saab üks KOV kooli ja laste hariduse kvaliteedi tõstmiseks teha, lisaks seadmete muretsemisele. Kui aga KOV ei ole huvitatud või tehniliselt pole võimalik ikkagi teie juurde kiiret traati vedada, siis.. mis siis teha?! Kas lõpetada unistamine m-õppest? ja vaadata vesise suuga pealt, mida teised teevad?


ON VEEL ÜKS VÕIMALUS!

Kui nüüd IT inimestele meenutada, et enne interneti aega oli igas koolis oma server. Oma server oli hea võimalus jagada asutuse sees materjale. Saab panna üles ka asutuse sisese e-maili süsteemi, luua veebilehestikud ja palju muud põnevat. Selleks pole üldse internetti, kui sellist, vaja.

Kui koolis on olemas hot-spotid või kool on tervenisti Wifi-statud, siis saavad lapsed surfata kooli siseveebis ja tarbida samaväärseid teenuseid, mida pakuks internet, küll aga teie oma kooli siseselt. Ehk siis tekitaksite oma enda turvalise e-kogukonna, mis koosneb oma kooli õpilastest ja õpetajatest.

Kuna lauaarvutites on teil päris internet olemas, siis sellega saavad õpilased ja õpetajad laadida alla vajalikud materjalid ja seda sisevõrgus edasi jagada. Süsteem on kiirem ja mugavam kui sama asja teha pilveteenuste kui ka muuga. Seega m-õpe saab kenasti olla ka teie koolis õitsemas, isegi siis kui teil on kehva internet!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.